W świetlicy wiejskiej w Różańsku 1 grudnia 2017 roku odbyła się projekcja 45-minutowego spektaklu teatralnego/filmu „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”.

Organizatorem projekcji była Polska Fundacja Społeczeństwa Przedsiębiorczego oraz Narodowy Bank Polski oddział w Szczecinie.

Głównym motywem spektaklu były wydarzenia na sali sądowej w czasie procesu żołnierza, oskarżonego o zdradę, któremu grozi najwyższy wyrok kary. Akcja rozgrywa się jednocześnie w czasach współczesnych i 65 lat temu w gmachu sądu i celi więziennej

Spektakl powstał z okazji wydania przez Narodowy Bank Polski serii unikatowych monet kolekcjonerskich poświęconych żołnierzom wyklętym. Emisja monet to wyraz szacunku oraz uznania dla walczących o niepodległą Rzeczpospolitą w trudnych powojennych czasach. Dla tych, którzy z próby wyszli zwycięsko i zachowali się jak trzeba. 

Po projekcji można było wygrać (wylosować) kolekcjonerskie monety wydane przez NBP! Szczęśliwcami okazali się: Daria Smolik, Andrzej Lewandowski, Maria Nowicka oraz Stanisław Jakuszewski.

W spotkaniu wzięło udział ok 30 osób. Gośćmi specjalnymi byli Starosta i Wicestarosta Powiatu Myśliborskiego.

   
Serwis informacyjny www.nasze.rozansko.pl powstał w ramach projektu "Centrum Aktywności Lokalnej w Różańsku"
współfinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich