W niedzielę 24 września 2017 roku odbył się rodzinny rajd rowerowy na zakończenie lata i powitanie jesieni zorganizowany przez Polską Fundację Społeczeństwa Przedsiębiorczego i Koło Chłopów Wiejskich w Różańsku. Uczestnicy pokonali trasę ok 11 km.

Celem wyprawy było lokalne miejsce pamięci: pomnik poświęcony dwóm litewskim lotnikom Stasysowi Girenasowi i Stepasowi Dariusowi, którzy 15 lipca 1933 roku podjęli próbę przelotu bez lądowania z Nowego Jorku do Kowna na Litwie, na dystansie 7186 kilometrów.

Uczestnicy rodzinnego rajdu złożyli wieniec kwiatów by oddać hołd litewskim bohaterom.

Samolot, nazwany przez lotników "Lituanica", pokonał północny Atlantyk, jednak po 37 godzinach i 11 minutach lotu, rozbił się 17 lipca o godzinie 0:36 w nocy w okolicy Pszczelnika. Przyczyną katastrofy były najprawdopodobniej złe warunki pogodowe. Obaj lotnicy zginęli. Pokonali oni dystans 6411 km, będąc jedynie 650 km od celu. Obaj lotnicy zostali po śmierci uznani na Litwie za bohaterów. Ich podobizny znajdują się na banknocie 10 litów.

Pomnik odsłonięto 17 lipca 1935 roku (dwa lata po katastrofie). Po wojnie pomnik popadł w zapomnienie. Pierwsze uroczystości odbyły się 16 lipca 1958 roku. Później wszystko przycichło. Dopiero w 1989 roku w pobliżu pomnika ustawiono przywiezioną z Muzeum Budownictwa Ludowego w Rumszyszkach na Litwie chatę żmudzką, w której dwóch izbach umieszczono gabloty i eksponaty związane z tragiczną śmiercią lotników. W 1995 roku umieszczono w zespole pomnikowym granitowy obelisk z opisem zdarzenia w czterech językach.

Był czas zadumy, był też czas integracji. Pod stojącą nieopodal wiatą turystyczną odbyło się wspólne grillowanie, przeprowadzono również szereg konkurencji sprawnościowych z drobnymi nagrodami (plecaki sportowe, torby bawełniane, dzwonki rowerowe itp.)

W międzypokoleniowej integracji wzięło udział ponad 30 osób.

Kolejny rajd rowerowy zaplanowano na wiosnę 2018 r.

PS. Impreza odbyła się w ramach projektu "Rodzinka.Rozansko.pl" współfinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. 

{gallery}stories/rajd_p{/gallery}

   
Serwis informacyjny www.nasze.rozansko.pl powstał w ramach projektu "Centrum Aktywności Lokalnej w Różańsku"
współfinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich