Na terenie za Plebanią w Różańsku zaczynają być widoczne zręby Rodzinnego Ogrodu Edukacyjnego.

W zamyśle będzie to wielofunkcyjny obiekt z kilkoma strefami np.: zielnik, warzywnik, kwiaty/krzewy, trawa. Jeżeli chodzi o strefę kwiatową to ważne miejsce zajmą tutaj róże - nawiązujące do nazwy Różańsko.

Po dokonaniu nasadzeń i zasiewów, rozpocznie się najciekawsza i najbardziej przyjemna dla ciała i duszy część przedsięwzięcia, wielomiesięczna systematyczna praca całych rodzin nad wspólnym ogrodowym przedsięwzięciem.

Podczas każdej z pór roku, nasz Rodzinny Ogród Edukacyjny zostanie „obudowany” cyklem działań o charakterze integracyjno-dydaktycznym. Przykładowo:

  • zabawy plastyczne z wykorzystaniem naturalnych barwników: gliny, soków, rozgniecionych owoców,
  • przygotowywanie palemek wielkanocnych z suszonych ziół, gałązek krzewów zimozielonych, krepinowych kwiatów, 
  • plecenie wianków (tradycja związana z dniem św. Jana i oktawą Bożego Narodzenia),
  • piknik nowalijkowy – wspólne przygotowywanie wiosennych potraw z warzyw i ziół wyhodowanych w ogródku,
  • święto ogródkowych plonów, małe dożynki – podziwianie efektów całosezonowej pracy, nagrodzenie najbardziej zaangażowanych ogrodników,
  • plenery malarskie w ogrodzie,
  • warsztaty artystyczne (np. tworzenie ozdób bożonarodzeniowych) z wykorzystaniem naturalnych produktów żołędzi, kasztanów, sznurków itp.

Rośliny uprawiać może każdy, bez względu na wiek, status społeczny, stan majątkowy, czy wykształcenie. Tworzy to unikalną płaszczyznę porozumienia. Dobrze zorganizowana praca w ogrodzie sprawia, że praktycznie zawsze przychodzi oczekiwany efekt, w postaci pięknie kwitnących roślin czy dorodnych płodów ziemi. Daje to (szczególnie małym) ogrodnikom stabilną podstawę do budowania wiary we własne siły przez osiągnięcie sukcesu osobistego i grupowego. Rozwija samodzielność i staranność w wykonywaniu prac. Sugeruje obowiązkowość i systematyczność. Z drugiej strony, osobiste zaangażowanie w prace ogrodowe, przełoży się na wzrost poczucia odpowiedzialności za wspólną przestrzeń, dbałość o estetykę otoczenia.

Inicjatorem utworzenia ogrodu jest Maciej Patynowski, a koordynatorami prac pani Ewa Krajda oraz ksiądz Kamil Szkoła.

Niebawem we wspólne prace włączą się także liczni wolontariusze: dzieci, młodzież i dorośli mieszkańcy naszej wsi zainteresowani współtworzeniem tego unikalnego "żywego pomnika aktywności społecznej".

Ogród jest jednym z działań zaplanowanych w ramach projektu Rodzinka.Rozansko.pl

Ze środków tegoż projektu (dzięki Funduszowi Inicjatyw Obywatelskich) zakupione już zostały m.in. ziemia, rośliny, kwiaty, zrębki, wąż ogrodowy, sekator, specjalne widły użyźniania twardego gruntu.

Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad ok. 2350 złotych.

   
Serwis informacyjny www.nasze.rozansko.pl powstał w ramach projektu "Centrum Aktywności Lokalnej w Różańsku"
współfinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich