341 godzin różnorodnych szkoleń, spotkań, warsztatów, wykładów i 121 zadowolonych uczestników w wieku 60+ to wizytówka projektu „Pora Seniora w gminie Dębno”, którego półroczna realizacja zakończyła się z końcem 2016 r.

Projekt realizowany był w Różańsku, Cychrach, Warnicy, Krześnicy ale z jego oferty gościnnie skorzystali także seniorzy z Sarbinowa, Suchlicy, czy Chłopowa. Najmłodszy uczestnik miał 60 lat a najstarszy wieku 89! Panów było 44 a pań 77.

Z myślą o seniorach z obszarów wiejskich gminy Dębno przygotowana została bogata, i w pełni bezpłatna, oferta działań edukacyjnych, kulturalnych, rekreacyjnych, a nawet turystycznych.

  • 39 osób przeszkoliło się z zakresu bezpieczeństwa finansów osobistych,
  • 52 osoby nauczyło się udzielania pierwszej pomocy,
  • 19 podniosło swoją świadomość w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
  • kolejnych 11 wzięło udział w szkoleniu z obsługi komputera i korzystania z internetu,
  • 16 regularnie spacerowało z kijkami nordic-walking.

Największym wzięciem cieszyły się jednak wszelakie warsztaty artystyczne (m.in. ceramika, decoupage, witrażnictwo, bibułkarstwo – w sumie 123 godziny). Wzięło w nich udział 56 różnych osób. Spod rąk seniorów wyszło co najmniej 350 różnorodnych artystycznych prac!

Ogromne popularne były również spotkania z kulturą, czyli wyjazdy seniorów do instytucji kultury. Takich wyjazdów było pięć. Dwa do Teatru Polskiego w Szczecinie, dwa do Filharmonii Gorzowskiej. Seniorzy mieli także okazję obejrzeć unikalne muzyczne show z udziałem Beaty Kozidrak i Zespołu Bajm w hali widowiskowo-sportowej w Szczecinie! W każdym z wyjazdów udział wzięło co najmniej 40 osób, dla wielu z nich była to pierwsze od dziesiątek lat (a nawet pierwsza w życiu) okazja by obejrzeć spektakl teatralny, czy posłuchać koncertu orkiestry symfonicznej.

Projekt „Pora Seniora w gminie Dębno” to nie tylko oferta edukacyjno-kulturalna. Projekt stanowił unikatową okazję do integracji seniorów z różnych wsi. W tym miejscu warto wymienić trzydniową integracyjną wycieczkę do Krakowa i Wieliczki (21 uczestników), Bal Seniora w Różańsku (65 uczestników), czy turniej wędkarski w wędkarstwie spławikowym „Nestor wędkarstwa” w Barnówku (27 uczestników).

Pomysłodawcą i kierownikiem projektu był Maciej Patynowski. Swoim wsparciem służyli mu m.in. Nina Ostry i Andrzej Lewandowski (Różańsko), Elżbieta Marciniszyn (Cychry), Mieczysława Oraczewska (Warnice), Weronika Kuchowicz (Krześnica), Joanna Rajczakowska (Sarbinowo).

Przedsięwzięcie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 oraz Gminy Dębno.

Ptaszki ćwierkają, że na 2017 r. zaplanowana została trzecia edycja projektu Pora Seniora, tym razem na obszarach wiejskich gmin Dębno oraz Barlinek :) Zostanie ona zrealizowana w przypadku pozytywnej decyzji o dofinansowaniu ze środków ministerialnych, a tę powinniśmy poznać przed końcem marca br.

   
Serwis informacyjny www.nasze.rozansko.pl powstał w ramach projektu "Centrum Aktywności Lokalnej w Różańsku"
współfinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich