19 lat temu, 22 maja 1997 r. ok. godz. 9.00 na odwiercie Różańsko I nastąpiła niekontrolowana erupcja gazu ziemnego i siarkowodoru (H2S). Jest to gaz silnie trujący, palny i wybuchowy.

Odwiert znajduje się w odległości ok. 1,5 km od Różańska i ok. 600 m od drogi krajowej nr 23 Myślibórz – Dębno. Na miejsce erupcji udały się jednostki Zawodowej Straży Pożarnej z Myśliborza i Komendy Rejonowej Policji. Następnie Komendant Wojewódzki Zawodowej Straży Pożarnej z Gorzowa Wlkp.

Ekipy ratownicze oceniły, że erupcja nastąpiła przez otwór o średnicy 39 mm, po wyrwanym sworzniu z głowicy. Gaz wydobywa się z niego pod ciśnieniem 200 atmosfer. Wiatr kieruje gaz w kierunku wsi. Na miejsce awarii przybywają kolejne zastępy straży, ratownictwa chemicznego i policji.

Zostaje zamknięta droga krajowa nr 23. O godz. 15.30 przybywa wiceminister Spraw Wewnętrznych. Zostaje powołany Sztab Kryzysowy w Nadleśnictwie Różańsko, na czele którego stoi Komendant Wojewódzki Zawodowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. Z Zielonej Góry i Krakowa wyruszają specjalistyczne wozy ratownictwa chemicznego. Podjęta zostaje decyzja o ewakuacji pięciu domów położonych najbliżej miejsca erupcji.

23. maja o godz. 18.30 rozpoczęto akcję zamknięcia otworu i założenia nowej głowicy. Ponieważ akcja groziła wybuchem i pożarem lasu, do akcji gaśniczej w pogotowiu czekało 10 samolotów i 2. śmigłowce. W stan pogotowia postawiono szpitale, pogotowie ratunkowe i autobusy Oddziału PKS w Myśliborzu.

O godz. 20.40 rozpoczęto czopowanie otworu i założenie nowej głowicy. Akcja została zakończona ostatecznie o godz. 22.00. O północy odblokowana została droga krajowa Myślibórz – Dębno. Po ponad 36 godzinach akcja została pomyślnie zakończona.

 

   
Serwis informacyjny www.nasze.rozansko.pl powstał w ramach projektu "Centrum Aktywności Lokalnej w Różańsku"
współfinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich