Szkoła Podstawowa w Różańsku z okazji urodzin naszej wsi, przypadających w dniu 15 marca, zrealizowała ciekawą inicjatywę pt. "Poznajemy starą cegielnię".

W ramach inicjatywy, uczniowie wyszukiwali informacji dotyczących historii powstawania cegły oraz jej zastosowania. Informacje te zostały przedstawione w formie gazetki tematycznej przez uczniów: Aleksandrę Hudzińską, Michała Ostrego, Dawida Greca, Dawida Łopatę oraz Kacpra Albrechta.

Odszukano miejsce w naszej okolicy gdzie w czasach przed- i powojennych produkowano cegły. Uczniowie Oliwia Smolarek i Marcel Perliński przeprowadzili wywiady z mieszkańcami dotyczące historii tego miejsca. 

Z nauczycielem matematyki uczniowie mierzyli wybrane cegły dostępne w naszej okolicy, przerysowywali je w postaci prostopadłościanów na specjalne plansze, obliczali pola powierzchni i objętość. 

Uczniowie posprzątali teren starej zapomnianej cegielni (a raczej miejsca, które po niej pozostało). Odmówili także z ks. Kamilem Szkołą modlitwę w intencji tragicznie zmarłych w tym miejscu chłopców. Mimo, iż tragedia rozegrała się bardzo dawno temu, mieszkańcy wciąż pamiętają to zdarzenie.

Dzieci odwiedziły państwa Urbaniaków, gdzie na murach ich zabudowań zachowały się napisy z czasów II Wojny Światowej.

W drodze powrotnej odbyło się spotkanie z leśniczym panem Mirosławem Kubikiem oraz panią Agatą Chmurą - pracownikami Nadleśnictwa Różańsko. Przy wspólnym ognisku uczniowie wykonali zadanie dodatkowe, "obraz malowany barwami natury". Zadanie wykonano w dwóch grupach (chłopcy i dziewczęta). Pracownicy nadleśnictwa byli w nie lada kłopocie - przyznali więc dwa pierwsze miejsca :)

- Wracaliśmy pełni satysfakcji. Wiemy dużo o cegłach - to tak, jak byśmy już umieli budować. Przeszliśmy ok 10 kilometrów - to prezent na urodziny Różańska, posprzątaliśmy piękny leśny teren. Było warto - mówią zgodnie uczniowie. 

Zrealizowane przez uczniów i nauczycieli przedsięwzięcie było dziesiątą z kolei inicjatywą oddolną wspartą finansowo przez Polską Fundację Społeczeństwa Przedsiębiorczego ze środków projektu "Centrum Aktywności Lokalnej w Różańsku". 

źródło: www.szkola.rozansko.pl (M.Kmieć)

 

   
Serwis informacyjny www.nasze.rozansko.pl powstał w ramach projektu "Centrum Aktywności Lokalnej w Różańsku"
współfinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich